• Menu
  • Menu
Bagarova chata

Bagarova chata

V tomto článku si predstavíme chatu, ktorej počiatky siahajú až do medzivojnového obdobia a ktorá síce nepatrí medzi tie najznámejšie na Slovensku, no jej história je tak bohatá, že si určite zaslúži pozornosť. Tú si v týchto dňoch získava najmä vďaka skvelej partii ľudí, ale o tom až na konci článku.

Jindřich Bagar

To je meno tesárskeho majstra, ktorý sa narodil 8. februára 1899 v obci Mikulůvka (okres Vsetín) a ktorý je známy okrem iného aj tým, že v roku 1930 jeho firma stavala Chatu pod Chlebom. O dva roky neskôr sa pustil do výstavby svojej vlastnej chaty, ktorej pod vrchom Minčol v Malej Fatre (smerom na dnešný Úplaz). Táto zrubová chata mala dve podlažia, otvorená bola celoročne a prespať v nej mohlo až 35 hostí. Keďže bola prístupná nie iba z Vrútok, ale aj zo Žiliny, najmä cez turistický chodník zo Strečna, medzi najčastejších hostí patrili okrem martinských či vrútockých aj turisti zo Žiliny. Obľúbená bola najmä medzi lyžiarmi, nakoľko okolité svahy ponúkali veľmi príjemné zjazdy. Nad dverami chaty si mohli návštevníci prečítať oznam “Pojďte všichni ke mně, kteří jste opušteni!” a takto na neho spomínali aj mnohí pamätníci. Jindřich Bagar bol veľmi príjemný a priateľsky človek, ktorý vás na svojej chate vždy privítal pohárikom borovičky s horcom, domáci tento magický nápoj nazývali “minčolovka”.

Počas druhej svetovej vojny ľahlo popolom mnoho horských chát či útulní a rovnaký osud postihol aj Bagarovu chatu. Jindřich Bagar sa v roku 1942 spolu s partizánskym veliteľom aktívne podieľal na prípravách SNP a vo svojej chate počas vojny ukrýval mnoho Nemcami prenasledovaných ľudí či utečencov z koncentračných táborov. Bolo to takým verejným tajomstvom, Nemci sa o tejto skutočnosti teda dozvedeli, dňa 3. októbra 1944 na chatu zaútočili a vypálili ju. Jindřicha Bagara spolu s jeho manželkou vzali do Žiliny, kde ho uväznili a vypočúvali.

Po vojne túto chatu neobnovil, no ako sa ukázalo, Jindřich Bagar vlastnil v tejto oblasti ešte jednu chatu a to na Lučivnom, od vyhorenej chaty spod Minčola bližšie k Vrútkam. Nevieme, kedy presne sa postavila, ale indície napovedajú, že by to mohlo byť niekde v úvode druhej svetovej vojny. Do roku 1967 chata mala niekoľko podôb, zažila si nejednu prestavbu, no práve v tomto roku Jindřich Bagar bohužiaľ zomrel. Rok na to sa na večnosť za ním pobrala aj jeho pani manželka a dcéra Hanka sa rozhodla po krátkej dobe chatu predať.

Novým majiteľom chaty sa stal pán Piosecký, ktorý chate postupne dodal atmosféru z pôvodnej Bagarovej chaty. Medzi ľuďmi sa zachoval názov Bagarova chata a všetci tu radi trávili svoje voľné chvíle. Pán Piosecký bol známy aj tým, že ste si za jeho éry mohli na “Bagarke” vychutnať skvelé pivo či klobásky, preto sa tam často stretávali aj partie chlapov, ktorí namiesto krčmy vybehli radšej na chatu s niečim pomôcť a potom po práci posedieť a popiť. Dokonca sa traduje aj vtipná historka, keď ženám týchto chlapov niekto povedal, že na chatu chodievajú muži nie pracovať a popíjať, ale kvôli Hermíne. Jedného dňa sa všetky ženy spoločne vybrali na chatu, kde ich privítal pán Piosecký. ,,Kde je tá Hermína”, opýtali sa ho ženy nazlostene. Pán Piosecký nechápavo a vystrašene iba poukázal na lúku povyše chaty, kde sa pásla mladá kobylka. Kobylka s menom Hermína.

Týmto vtipným príbehom by tento článok mohol skončiť, ale všetkých milovníkov turistiky či histórie, ale aj pamätníkov musíme záverom potešiť.

Po pánovi Pioseckom sa na chate zmenili niekoľkí majitelia, ktorých gazdovanie nebolo najlepšie a posledných 20 rokov nechali chatu úplne schátrať. Našťastie existuje skupina skvelých ľudí, ktorí sa rozhodli obetovať svoj čas, energiu a aj financie na prinavrátenie ducha Jindřicha Bagara do tejto chaty a vrátiť jej späť časy, kedy bola miestom, kam sa každý turista rád vracal. Od leta tohto roku existuje na facebooku aj stránka s názvom Bagarova chata, kde vás budú noví majitelia informovať o všetkých novinkách a nechýba ani webstránka www.bagarovachata.sk, kde nájdete okrem iného aj prístupové cesty. My im samozrejme držíme palce a tešíme sa na dobré pivko či čaj v skvelom prostredí. :)

239243930 102447922159523 4378517490312380280 n
Bagarova chata v súčasnosti

Zdroj: www.bagarovachata.sk, Útulne a chaty Malá Fatra (Andrej Bendík, Ľubomír Bernát, Miroslav Herchl, Ladislav Khandl), návštevníci Bagarovej chaty

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *