Stanisław Krygowski sa narodil 21. novembra 1868 v poľskom meste Tarnów. Jeho otec Antonio (1824-1904) bol matematik, fyzik a profesor gymnázia v Tarnopole, Tarnówe a Ľvove a neskôr aj riaditeľom gymnázia vo Wadowiciach.

Stanislaw v rokoch 1876-78 navštevoval mužskú školu vo Wadowiciach a v rokoch 1878-86 miestne gymnázium. Po skončení strednej školy začal študovať právo na Jagiellonskej univerzite v Krakowe, ktoré ukončil v roku 1896 doktorátom práv. V Krakowe mal dlhé roky advokátsku kanceláriu a bol členom disciplinárnej rady krakowskej advokátskej komory.

Už ako študent sa pohyboval veľmi rád po horách, učarovali mu najmä Beskydy a Tatry a okrem horolezectva sa venoval od zrodu lyžiarskych aktivít v Tatrách aj lyžovaniu.

V rokoch 1905 až 1908 bol tajomníkom TT (Towarzystwa Tatrzańskiego – Tatranský turistický spolok). V rokoch 1906 a 1907 bol dokonca redaktorom magazínu Pamiętnik TT.

Túry spájal s fotografovaním a fotografie publikoval v rôznych periodikách a používal ich pri prednáškach. Od roku 1910 ako jeden z prvých robil farebné diapozitívy a aj keď sa tým nikdy nechválil, jeho fotografie mali taký úspech, že ich vystavovali aj na výstavách v Krakowe či Ľvove.

Zúčastnil sa prvovýstupu na Veľký Mengusovský štít S stenou a prvých výstupov na Belasú vežu, Zmrzlú vežu, Veľký Žabí štít, Východný Železný štít a 10.8.1904 s vodcom Janom Bachledom-Tajberom a nosičom Fraciszkom Leśniakom na dovtedy bezmennú Zlomiskovú štrbinu. Tú pomenovali Krygowského sedlo, Nemci tento názov používajú doteraz.

Stanisław Krygowski zomrel 27. decembra 1944 v Krakowe.

Niektoré jeho fotografie:


Zdroj: Paryski,Witold Henryk: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki, Ivan Bohuš – Osobnosti v názvoch Vysokých Tatier