Vilu Tivoli ako nájomné letovisko dal v roku 1892 postaviť riaditeľ Starého Smokovca Viliam Rajner. Jej meno pripomínalo známe talianske sírne kúpele. V budove bolo pôvodne 10 ubytovacích miestností, z dvoch strán boli 4 kryté loggie. Po vzniku Československa budovu pomenovali Marína, podľa známej literárnej postavy Andreja Sládkoviča.

Na pohľadnici nižšie môžete videť okrem Vily Tivoly aj časť reštaurácie hotela Štrbské pleso (vľavo) a na polostrovčeku vpravo vilu Juraja Pongrácza.

Po roku 1918 poveril štát spravovaním osady ministerstvo zdravotníctva, ktoré ju viedlo ako štátne klimatické kúpele s hotelovo-liečebnou prevádzkou. V rokoch 1930 – 1956 tu ako kúpeľný lekár pôsobil MUDr. Ján Pullman (1898 – 1956), odborník na liečbu pľúcnych chorôb, bronchiálnej astmy a alergie. Spolu so svojou manželkou i neúnavnou pomocníčkou v jeho práci, poetkou Mašou Haľamovou (1908 – 1995) bývali vo vile Marína, dodnes stojacej nad juhozápadným brehom plesa. Pred vilou je umiestnená pamätná tabuľa venovaná spisovateľke Maši Haľamovej.

Pohľadnice zo zbierky: Oto Jalčovik, Ján Gašpar, Andrej Zajaček